Josba viikonloppuna kotiyleisön eteen

Sivonen ja Väisänen harjoituksissa.

 

Josban edustusjoukkue jatkaa pistejahtia Divarissa kahdella kotiottelulla viikonloppuna. Vieraat tulevat etelästä. Lauantaina vastassa on Loviisan Tor ja sunnuntaina ÅIF Sipoosta. Molemmat ottelut alkavat kello 17.00

– Meillä oli lokakuussa Loviisassa tiukka kamppailu ja uskon, että samaa tasaista vääntämistä on luvassa lauantainakin. Näitä pienten marginaalien pelejä on aina mukava pelata, päävalmentaja Santeri Raatarila pohtii.

Syyskierroksella ottelu päättyi rankkareilla isäntien 8-7 voittoon. Josballe siitä piste. Loviisan peli onkin ainoa jonka Josba on hävinnyt varsinaisen peliajan jälkeen.

Jere Sivonen oli armeijan harmaissa tuona päivänä, mutta Loviisasta hänellä on aiempia muistikuvia.

– Loviisa on kokenut joukkue. Siellä on entisiä liigamiehiä, yksi sarjan kovimmista ryhmistä, Sivonen arvioi.

Sipoossa Josba hävisi syksyllä selvin numeroin 7-2.

– Pelattiin Sipoossa yksi meidän tämän kauden huonoimmista peleistä. ÅIF on erittäin haastava vastustaja ja sunnuntain ottelu tuleekin varmasti eroamaan melkoisesti lauantain Loviisa -pelistä. ÅIF puolustaa tiiviisti ja rokottaa erittäin tehokkaasti saamistaan paikoista, Raatarila muistuttaa.

– Oma pallollinen peli kuntoon, laatuun panostetaan, Sivonen vakuuttaa.

Josban sairastuvalla on ollut viikon aikana melko täyttä.

– Ei ole annettu sen häiritä tekemistä millään tapaa.