BSM: Josba – Fosu, 5-7 (3-4, 1-2, 1-1)

Josban B-juniorit jatkoivat Sm-taivaltaan lauantaina kotipelillä.

Ottelun alku oli kotijoukkueen kannalta murheellinen. Peli oli ehtinyt vanheta vain 4 minuuttia, kun taululla oli tylyt 0-4 lukemat vierasjoukkueelle. Sekavan ja ehkä jopa hiukan aristelevan alun jälkeen kotijoukkue pääsi paremmin peliin mukaan. Josba onnistui kuromaan Fosun johtoa kiinni jo ensimmäisessä erässä ja tauolle siirryttiin lukemissa 3-4.

Toinen erä oli kotijoukkueelta jopa pelin huonoin, lukuisia harhasyöttöjä, pallonmenetyksiä eikä paketti kunnolla pysynyt kasassa. Fosu onnistui tekemään kaksi, Josba yhden. Tasaisissa merkeissä kuitenkin lähdettiin viimeiseen erään.

Kolmanteen erään mentäessä valmennus sekoitti hiukan pakkaa, mutta tämäkään ei tuonut toivottua tulosta. Molemmat joukkueet onnistuivat vielä kertaalleen maalinteossa.

Pisteet matkasivat siis Forssaan loppulukemin 5-7