
19.11.2007
Voitolla Cupin välierään
Josba ketjut
Kotro-P.Väänänen-Moilanen-T. Väänänen-Matikainen
Tuomainen-Jussila-Tuhkanen-Tahvanainen-Lautanen
Salmela-Arponen-Tanskanen-(Tahvanainen/T. Väänänen)-Puustinen
Maalissa A. Puska (20. Hämäläinen)
I erä
Josba otti heti alkuun isännän otteet kaukalossa ja pelin henki tuli selväksi. Kotijoukkue hallitsi kenttätapahtumia ja Gunners kyttäsi Josban virheitä ja iski niistä terävästi vastaan. Vaparin jälkitilanteesta Tatu Väänänen laukoi ohi maskissa olleen Matti Tuomirannan. Viime kohtaamisessa kolmesti osunut Veli-Matti Luukko kuitenkin tasoitti reboundista, mutta heti seuraavassa vaihdossa Esa Jussila laukoi yhdellä kädellä selkänsä takaa kotijoukkueen jälleen johtoon. G tuli kuitenkin tasoihin pallon pomppiessa useasta Josbapelaajasta verkkoon. Väänäsen veljekset kuittasivat tämän kuitenkin iskemällä vastahyökkäyksestä klipeti klapeti tyylillä maalin. Erätauolle mentiin kuitenkin tasalukemista 3-3 kun Miro Lehtinen laukoi helpohkosti tasoituksen.
II erä
Petri Kettunen herätteli joukkuettaan vaihtamalla maaliin Marko Hämäläisen. Juhani Tuomainen päätti nätin vastahyökkäyksen ja kun Esa Jussila laukoi ylivoimalla pallon verkkoon taululla oli lukemat 3-5. Gunners tuli kuitenkin vielä peliin mukaan kun Teemu Jaakkola kavensi hyvällä rannelaukauksella.
III erä
Gunnersille tuomittiin heti erän alkuun jäähy pelinviivyttämisestä, mutta verkko heilahtikin Josban päässä kun Vesa Wettervik purjehti koko kentän läpi ja laukoi rystyltä pallon maaliin. Minuutti tästä Väänäsen veljekset värkkäsivät jälleen maalin kun Petri laukoi kaukaa taka-alakulmaan. Tämän jälkeen Josba pääsi jälleen kokeilemaan ylivoimapeliään ja Tommi Puustinen niittasi suoraan Sami Matikaisen syötöstä etualanurkkaan. Pari minuuttia ennen loppua Tatu Väänänen viimeisteli "forssellmaisesti" Josban kahdeksannen maalin ja peli oli lopullisesti ohi. Ville Matikainen kavensi vielä, mutta sen lähemmäksi Gunners ei enää päässyt muutamasta paikasta huolimatta.
Josban parasta peliä esitti ehdottomasti kenttää dominoinut Tatu Väänänen. Puolustajalle tehot 2+3 ovat huikeat ja ei pidä unohtaa "Vännin" hyvää luutimista omassa päädyssä. Tatu on erinäisten loukkaantumisten ja sairasteluiden takia päässyt viimeksi treenaamaan kolme viikkoa sitten, joten odotamme mielenkiinnolla millaista jälkeä tulee kun mies saadaan harjoituksiin. Petri Väänänen alkaa löytämään viime kausilta tuttua tehokkuuttaan ja oli jatkuvasti vaarallinen. Maalissa synttärisankari Arttu Puskalla ei ollut paras päivä, mutta hänet korvannut Marko Hämäläinen otti muutaman tärkeä torjunnan.
Cupin välierässä Josba matkaa rajusti satsanneen Nokian KRP:n vieraaksi. Ottelu pelataan keskiviikkona 28.11.2007 kello 18:30 alkaen.
Maalit:
1-0 Tatu Väänänen (Johnny Kotro)
1-1 Veli-Matti Luukko (Karim Derdar)
2-1 Esa Jussila (Henri Tuhkanen)
2-2 Valtteri Suominen (Lasse Turunen)
3-2 Petri Väänänen (Tatu Väänänen)
3-3 Miro Lehtinen
4-3 Juhani Tuomainen (Henri Tuhkanen)
5-3 Esa Jussila (Tatu Väänänen) YV
5-4 Teemu Jaakkola (Jarmo Lännistö)
5-5 Vesa Wettervik AV
6-5 Petri Väänänen (Tatu Väänänen)
7-5 Tommi Puustinen (Sami Matikainen) YV
8-5 Tatu Väänänen (Otto Moilanen)
8-6 Ville Matikainen (Veli-Matti Luukko)
http://www.karjalainen.fi/Karjalainen/Urheilu/v%C3%A4%C3%A4n%C3%A4sten_johdolla_v%C3%A4lieriin_3758987.html
Takaisin |
|