
11.05.2010
"Ysineloset" ottivat omansa KSS:n kotiturnauksesta
KSS:n isännöimä Savon Sanomat-turnaus oli kauden 2009-2010 viimeinen koitos Josba C94:n ohjelmassa. Sarjakauden loputtua on treenirinkiin puhaltanut uusia tuulia Pyhäselän suunnalta: Josban ja Pyhäselän yhteiset treenit sekä yhdistymissuunnitelmat ovat edenneet vauhdilla, ja meno treeneissä on ollut sen mukaista! Hyvällä asenteella läpi kauden treenannut joukkue on saanut mukaansa lisää hyvän asenteen omaavia pelimiehiä, joten odotusarvot ennen Kuopion turnausta olivat korkealla. Olihan molemmilla joukkueilla omat kanansa kynittävänä SM-sarjaan alkusarjasta "karanneen" KSS:n kanssa.
Matkaan Kuopioon lähti yhteensä 15 pelimiestä: 14 kenttäpelaajaa sekä maalivahdeista Janne Partanen. Ennen pelejä oli aikaa käydä Kuopio-hallilla katsastamassa pienten kenttien pelejä, ruokailla ja ostella "ei osumaa"-arpoja. Nähtiinpähän liigapelaajien Markus Huhtimo&Jani Helenius kikkailujakin, saas nähdä mitä trickejä seuraavissa treeneissä sitten harjoitellaan. Sitten olikin vuorossa siirtyminen Studentialle, jossa vastaan asettuisi 94-sarjassa ennestään tuntematon suuruus Team Lepikkä Leppävirralta sekä päivän toisessa ottelussa isäntäjoukkue KSS.
Ennen ensimmäistä ottelua kantautui Studentialta korviin jopa suorastaan odotettu tieto: päivän ensimmäisessä ottelussa KSS oli riepotellut Team Lepikkää keskeytyskuntoon, voittaen ottelun lopulta 12-0. Omituinen tieto kuitenkin oli se, että KSS:llä oli ollut ensimmäisessä ottelussaan ainoastaan vajaat 10 pelimiestä. Noh, oli miten oli, katse ensimmäiseen omaan otteluun, ketjut kohdalleen ja tutustumaan uusiin pelikavereihin ihan virallisen ottelun merkeissä. 5 puolustajaa, 3 ketjullista hyökkääjiä ja eikun etsimään uusia pelikavereita tutun punaisissa asuissa. Ja hienostihan niitä pelikavereita kentältä löytyikin. Lepikän opetellessa puolustamisen perusteita hyvällä asenteella, ja iskien vaarallisesti vastahyökkäyksistä, oli tahtipuikko ja pallo lähes täysin "Ysinelosten" hallinnassa. Janne Partasen tarjoillessa Lepikkään pelaajille ainoastaan "ei osumaa"-arpoja, ja kentällisen toisensa perään parantaessa peliään ottelun edetessä oli väistämätön lopulta edessä: Lepikkään hyvästä taistelusta ja reilusta asenteesta huolimatta keskeytettiin ottelu lopulta kolmannessa erässä 12-0 tilanteessa. Näin ollen turnauksen "finaali" alkaisi tuntia myöhemmin KSS:ää vastaan.
Odotetun kohtaamisen alla sanoma oli selkeä: Josban 94-joukkue ei ole hävinnyt KSS:lle kertaakaan menneiden kausien aikana ja Pyhis taas oli hävinnyt SM-sarjapaikan kannalta ratkaisevan ottelun alkusarjassa juuri KSS:lle, tällä kertaa mitään ei jätettäisi sattuman varaan, vaan Poika matkaisi kotiin Joensuuhun! Pukukopista kentän reunalle, ja sielläkös vastassa olikin yllätys: vastassa kentällinen KSS:n 93-junioreita vahvistuksena kotijoukkueelle ja kentällä tuomarina viheltämässä 94-joukkueen menneellä kaudella toiminut valmentaja. Hmmm... kovin erikoista, mutta näillä mennään.
Nooh. Olihan "Ysinelosilla" mukanaan noin kentällisen verran 95-syntyneitä pelimiehiä, joten lienee sitten fair play. ;) Joka tapauksessa, keskittyminen peliin ja eikun näyttämään mistä puusta uudet Ysineloset on veistetty! Kolmella kentällä hurlumheitä kehiin ja eikun palloa liikkeelle! Ottelun alku olikin vahvasti Ysinelosten: ottelun kaksi ensimmäistä maalia merkattiin punaisille jo varhaisessa vaiheessa ja ottelu kulkikin vahvasti punaisten askeleiden mukaan. Ensimmäisen erän lopulla ja toisessa erässä KSS kuitenkin pääsi takaisin tolpilleen, ja sai ajoittain mukavasti painetta myös punaisten päähän. Ensin todellinen "once-in-a-lifetime"-kavennus 2-1:een yhdellä kädellä rystyllä ilmasta huitaistuna tolpan kautta sisään antoi KSS:lle toivoa paremmasta, ja lopulta toisessa erässä tasoitus 2-2:een täysin ansaitusti hyvän paineen jälkeen. Hyvää asennetta huokuneet Ysineloset eivät kuitenkaan moisesta hätkähtäneet, vaan viimeisessä erässä päätettiin pistää tossua toisen eteen ja palloa liikkeelle. Ja niin erityisesti treeneissä ainoana hyökkäyskolmikkona yhdessä aiemmin pelanneet Olli Rautiainen - Teemu Häyrinen - Jere Kaartinen pistivätkin. Kolmikosta Olli ja Teemu olivat jo lauantaina käyneet A-poikien aluepeleistä hakemassa mestaruuden, joten kun vauhti on päällä niin miksipä lopettaa. Jere Kaartisen paukutellessa verkkoa rullalle oli KSS tällä kertaa voimaton. Ensin riemastuttavasti 3-2, mutta kohta perään vettä niskaan KSS:n tasoittaessa onnekkaalla pompulla puolustajan kautta 3-3:een. Mutta loppu olikin Ysinelosten juhlaa: ensin 4-3 ja viimeisillä minuuteilla sinetti Jere Kaartisen huudattaessa vielä kerran punapaitoja 5-3-maalillaan!
Matkaan tarttui siis kosolti kokemusta ja näkemystä, useita komeita maaleja ja hauskoja hetkiä sekä tietenkin se tärkein: mestaruus ja Poika. Poika ei tällä kertaa pokaalia muistuttanut, mutta haitanneeko tuo. Kaikki olosuhteet huomioon ottaen erittäin maukas voitto joka tapauksessa näin kauden päätteeksi. Ymmärrettävästi ottelun jälkeen puhetta herätti KSS:n toiminta kotiturnauksessaan, erään 93-joukkueen valmentajan sanoja lainatakseni: "miksi me emme sitten saa osallistua 94-sarjaan 93-joukkueella? Mieluummin mekin pelattaisiin tuollaista salibandya, eikä halkojen hakkaamista". Niinpä. Ysineloset - KSS93/94 lienee ollut päivän paras ottelu, ja senkään voittajasta ei lopulta jäänyt epäselvyyttä. Hienoa työtä Ysineloset! Tähän on hieno päättää kausi ja kääntää katseet lopullisesti kohti tulevia haasteita ja mahdollisuuksia! Pitäkää sama asenne ja syke yllä kaikessa tekemisessä treeneistä aina pihapeleihin ja vetotreeneihin, ja vain taivas on teillä rajana! Odotan ensi kautta jo nyt innolla!
"Ysineloset" Kuopiossa:
MV: Janne Partanen
Puolustajat: Eetu Konttinen, Miro Kämäräinen, Janne Tykkyläinen, Sami Harinen, Ville Simonen
Hyökkääjät: Otto Hämäläinen, Olli Rautiainen, Teemu Häyrinen, Valtteri Luukkonen, Akseli Mustonen, Arttu Pesonen, Jere Kaartinen, Jaakko Jurvanen, Samu Suomalainen
Kauden 2009-2010 osalta viimeistä kertaa kiitellen, Ysinelosten-valkku Aki
Takaisin
|

AB (-95/96)C1 (-97)C2 (-98)D1 (-99)D2 (-00)E1 (-01)E2 (-02)F1 (-03)F2 (-04)G1 (-05)G2 (-06/07)Koulutuskalenteri 2012Josba Juniorit johtokunta 2012-2013Lainattava materiaali 2012Tyttöjuniorit
|